Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim

zaprasza na spotkanie z cykl Nowa Marchia – prowincja zapomniana – Ziemia Lubuska – wspólne korzenie

Ogrody i parki w Nowej Marchii Wykład wygłosidr Folkwart Wendland

Spotkanie odbędzie się 15 czerwca 2016 r. (środa), godz. 17.00, sala 102 na I piętrze gmachu WiMBP przy ul. Sikorskiego 107 (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich)

 

Dr. Folkwart Wendland, geolog i historyk nauki, brał udział w wielu badaniach naukowych dotyczących geologii i zarządzania środowiskiem Brandenburgii. Jest autorem wielu publikacji na temat historii niemiecko-rosyjskich stosunków kulturalnych i naukowych XVIII wieku. Wraz z ojcem Folkwinem Wendlandem opracował pięciotomową historię ogrodów Brandenburgii „Gärten und Parke in Brandenburg” wydaną w 2015 r.

Autorzy zbadali i udokumentowali w pracy na 2666 stronach ponad tysiąc ogrodów i parków w dawnej pruskiej prowincji Brandenburgii, łącznie z dzisiejszym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Neumark, wschodni Niederlausitz).  Świadomie pominięto przestrzenie wokół rezydencji w Berlinie i Poczdamie, ponieważ zostały one już dokładnie opracowane w wielu innych publikacjach. Pięć tomów (tom piąty dotyczy terenów Nowej Marchii, Ziemi Torzymskiej, Ziemi Krośnieńskiej, Sulechowskiej i Świebodzińskiej) bogato ilustrowanych zdjęciami ( ponad 3000) i mapami opisuje rozwój ogrodnictwa w Brandenburgii. Do tej pory żaden inny region Niemiec nie ma podobnego opracowania.

 

http://www.gaerten-und-parke.de

 

Serdecznie zapraszam

-- Grażyna Kostkiewicz-Górska Dział Zbiorów Regionalnych WiMBP im. Zbigniewa Herberta ul.Sikorskiego 107 66-400 Gorzów Wielkopolski tel. 095 727 70 71

 

Lokalizacja

Kontakt

Back to top