logo(1)W dniu 24.11.2018 na Wydziale Ekonomicznym ul. Fryderyka Chopina 52 odbył się wykład w ramach Modułu tematycznego - Oszczędzanie oraz inwestowanie długoterminowe programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem „ZUS dla Studenta”, który przeprowadziła Pani Barbara Szulowska-Kleinhardt zastępca dyrektora ZUS w Gorzowie Wielkopolskim. Wykład został przeprowadzony dla studentów I roku kierunku finanse i rachunkowość oraz logistyki.

Wykład zrealizowany został wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w ramach modułu tematycznego „Oszczędzanie oraz inwestowanie długoterminowe”. Miał on na celu m.in.  wskazanie różnić pomiędzy różnymi formami wykonywania pracy (umowa o pracę, o dzieło, zlecenie, prowadzenie działalności gospodarczej) i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych jakie wiążą się z każdą z tych umów, jak i korzyści wynikających z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

W ramach wykładu studenci mogli uzyskać wiedzę m.in. o tym:

• Dlaczego warto opłacać składki na ubezpieczenie społeczne.
  • Jakie rodzaje składek na ubezpieczenie społeczne trzeba płacić w zależności od rodzaju umowy (zlecenie, o dzieło, o pracę).
  • Czym różnią się poszczególne umowy (zlecenie, o dzieło, o pracę).
  • Jakie warunki należy spełniać, aby jako student być zwolnionym z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.
  • Jakie korzyści daje nam ubezpieczenie zdrowotne.
  • Jak przebiega proces zakładania działalności gospodarczej.
  • Jakie składki płaci przedsiębiorca.
  • Kiedy przedsiębiorca ma prawo do tzw. składki ulgowej.
  • Kiedy student ma prawo do renty rodzinnej i renty socjalnej.
  • Czym jest umowa uaktywniająca dla Niań.
  • Jak można załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu (ePUAP, PUE).

Uczelniany koordynator programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem

dr Andrzej Kuciński