Wydział Ekonomiczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim wzorem lat ubiegłych, zorganizował konkurs „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”. Finał IX edycji konkursu odbył się 04 marca 2019 roku w Akademii im. Jakuba z Paradyża.

Patronat honorowy nad konkursem objęła JM Rektor prof. dr hab. Elżbieta Skorupska – Raczyńska. Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap, do którego przystąpiło 434 uczniów z 34 szkół, odbył się w szkołach ponadgimnazjalnych, które przystąpiły do konkursu i obejmował test z pytaniami jednokrotnego wyboru. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 119 uczniów z Gorzowa Wielkopolskiego i regionu tj.: Dębna, Kostrzyna nad Odrą, Krzyża, Międzyrzecza, Nowej Soli, Pniew, Skwierzyny, Słubic, Sulęcina, Wschowy i Zbąszynka. W finale uczniowie zmierzyli się z testem składającym się z 30 pytań wielokrotnego wyboru.

Celem konkursu było zaszczepienie w uczniach idei przedsiębiorczości. Osoby przedsiębiorcze cechuje chęć osiągnięcia czegoś więcej, proaktywność, nie przyjmowanie odmowy, szukanie rozwiązań tam, gdzie inni rezygnują i wiara w swoją sprawczość.

Uczniowie, którzy przystąpili  do II etapu konkursu wykazali się obszerną wiedzą z zakresu przedsiębiorczości, której posiadanie, pozwala na osiągnięcie zamierzonych celów i jest kluczem do sukcesu osobistego w dorosłym życiu gospodarczym. Kapituła konkursu wyłoniła trzech zwycięzców Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce MUSIELAK DANIEL Technikum im. Włodzimierza Krukowskiego, Nowa Sól

II miejsce GRZELAK MATEUSZ II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, Gorzów Wielkopolski

III miejsce PANEK DARIA Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie, Kostrzyn nad Odrą

IV miejsce STĘPIEŃ JAKUB Zespół Szkół Ekonomicznych im. S. Starzyńskiego, Gorzów Wielkopolski

Sponsorami nagród głównych (miejsc na podium) byli laureaci X edycji konkursu „Lubuski Lider Biznesu 2018”, firmy, które uplasowały się w czołówce najlepszych firm prowadzących działalność na terenie woj. lubuskiego: BUDNEX DEWELOPER sp. z o.o., najlepsza firma w kategorii małych przedsiębiorstw, Idea HR Group sp. z o.o., trzecia najlepsza firma w kategorii mikroprzedsiębiorstw, oraz Holding Zremb Gorzów S. A., trzecia najlepsza firma w kategorii duże firmy. Kostrzyńsko - Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., ufundowała natomiast nagrodę pocieszenia dla uczestnika, który zajął IV miejsce w konkursie znajdujące się tuż poza ścisłym podium.

Patronat medialny nad imprezą objęli TVP oddział w Gorzowie Wielkopolskim oraz Radio Zachód.