Serdecznie zapraszamy na obchody Międzynarodowego Dnia Romówktóry odbędzie się 5 kwietnia 2016r. o godzinie 11.00 w auli im. prof. Stanisława Kirkora  Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Fryderyka Chopina 52.

Program:

• 11.00 - Otwarcie obchodów:

JM Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim - prof. dr hab. Elżbieta Skorupska–Raczyńska,

dr hab. prof. nadzw. Beata Orłowska - Dyrektor Akademickiego Centrum Badań Euroregionalnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim,

dr Piotr Krzyżanowski - Kierownik Pracowni Badań na Mniejszościami Narodowymi i Etnicznymi Akademickiego Centrum Badań Euroregionalnych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim,

Edward Dębicki - prezes Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy w Gorzowie Wielkopolskim.

• 11.15 – Wystąpienia zaproszonych gości

Wojewoda Lubuski Pan Władysław Dajczak

Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Pan Jacek Wójcicki

• 11.30 - 12.00 Prezentacja książki,,Cyganie/Romowie w Polsce. Dawne i współczesne konteksty 1964 r.” - dr hab. prof. nadzw. Beata Orłowska, dr Piotr Krzyżanowski- redaktorzy naukowi.
  • 12.00 - 12.30  Wykładprof. dr hab. Lecha Mroza (Uniwersytet Warszawski) - ,,Stan badań i potrzeby badań nad społecznością Cyganów/Romów w Polsce” .
  • 12.30 – 12.45 Przerwa
  • 12.45 – 13.15 Występ zespołu „Romano Janio Junior Qwartet”.
  • 13.15 - 14.15 - Projekcja filmu,,Zapomniane tabory”, dyskusja z udziałem twórców filmu – wprowadzenie w tematykę filmu pani Iwona Bartnicka (Kierownik Działu Filmu MOS w Gorzowie Wielkopolskim)
  • 14.15 - 14.30Podsumowanie i zakończenie- dr hab. prof. nadzw.Beata Orłowska, Edward Dębicki
  • 18.00 – msza św. celebrowana przez Krajowego Duszpasterza Romów ks. Stanisława Opockiego w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim