Akademia logo

Program VI Festiwalu Kultury Europejskiej

w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim

15-19 V 2017

Data/dzień tygodniaGodz./Nazwa imprezyLokalizacja

15.05 2017

poniedziałek

Godz. 9.00 – 18.00

 DZIEŃ NAUKI

 Konferencja naukowa pod hasłem

 Dziedzictwo kulturowe regionu pogranicza 

 

 ul. Teatralna 25,  Aula Rektorska

            16.05.2017

wtorek

Godz. 10.00 

Godz. 12.00

Godz. 14.00

 DZIEŃ EMPIRII

 

 Warsztaty: Marki ze smakiem

 Warsztaty: Oddziaływanie poprzez reklamę 

 Dyktando Gorzowski Mistrz Ortografii

 

 

 ul. Fryderyka Chopina 52, bud. 8, sala 103

 ul. Fryderyka Chopina 52, bud. 8, sala 103

 Aula Rektorska, ul. Teatralna 25

17.05.2017

środa

Godz.10.30

 

Godz. 11.00

 

            Godz. 12.00

 

Godz. 15.30

Godz. 17.00

 DZIEŃ KULTURY EUROPEJSKIEJ

 

 Otwarcie wystawy fotograficznej Po drugiej stronie lustra

 

dr Eryk Thouron wykład pt. Berthe Morisot, wielka malarka impresjonizmu

 

 Konkurs wiedzy o kulturze i językach europejskich

 

 Festyn kulturalno-kulinarny

 Seminarium studenckie Spotkania z językiem i kulturą - Niemcy

 

 

 

 Biblioteka Humanistyczna
 im. prof. Ewy Rzetelskiej-Feleszko

 ul. Teatralna 25, Aula Rektorska

 

 ul. Teatralna 25, Aula Rektorska

 

 ul. Teatralna 25

 

 ul. Teatralna 25, Aula Rektorska

18.05.2017

czwartek

Godz. 10.00

Godz. 11.15

 

Godz. 13.00

 

Godz. 17.00

 

 

 

 Godz. 20.00

 DZIEŃ KULTURY I SPORTU - IMIENINY PATRONA

 

 Zmagania sportowe na wesoło

 Rozstrzygnięcie  konkursu plastycznego dla dzieci pt. Student to ...

 

 Mecz piłki nożnej wykładowcy vs. studenci

 

Koncert Muzyki Europejskiej Dla Jakuba

 Orkiestra Policji Landu Brandenburgia (Niemcy), zespół wokalny Hanki (Litwa),  chór Uniwersytetu z Ostrawy (Czechy)

 

 Wieczorny marsz z kijkami

 Wydarzenie towarzyszące konferencja naukowa pod hasłem Drogą pamięci i pojednania w 70-tą rocznicę Akcji Wisła

 

 

 ul. Fryderyka Chopina 52

 ul. Fryderyka Chopina 52, bud. 8, sala 103

 

 ul. Fryderyka Chopina 52

 

 Aula im. prof. Stanisława Kirkora, ul. Fryderyka Chopina 52

 

 

 

 

 Aula im. prof. Stanisława Kirkora,ul. Fryderyka Chopina 52

19.05.2017

piątek

Godz. 10.00 -15.00

DZIEŃ TECHNIKI

 

 Konferencja naukowa pod hasłem Światowy dzień społeczeństwa informacyjnego

 Pokazy: laboratorium biomechaniki, laboratorium technik 3d,   laboratorium automatyki i robotyki

 

 

 ul. Fryderyka Chopina 52, sala 301,  blok 6

 ul.Fryderyka Chopina 52, blok 6

 

 

Serdecznie zapraszamy w sobotę 01.04.2017 na godz.17.00 do Auli im. Prof. Kirkora, ul. F. Chopina 52 na przedstawienie pt. "Historia prawdziwa" w wykonaniu Teatru Zdumienie z Paradyża. Wstęp wolny.

Przedstawienie organizowane w ramach Dni Kultury z Bratem Albertem, które rozpoczynają się już w piątek 31 marca 2017r.

 

Program Dni Kultury z Bratem Albertem:

31 marca – Droga Krzyżowa, Dom Brata Alberta, ul. Strażacka 66, godz. 17.00

1 kwietnia – spektakl „Historia prawdziwa” w wykonaniu paradyskich kleryków, Aula Akademii im. Jakuba z Paradyża, ul. Fryderyka Chopina52 (blok 5), godz.17.00

3 kwietnia – spektakl „Upadek” grupy „Teatralni II LO”,Dom Brata Alberta, godz. 17.00

4 kwietnia – film „Wszyscy albo nikt”, Kino 60 Krzeseł, godz. 18.00

5 kwietnia – recital Elżbiety Kuczyńskiej i wiersze Ryszarda Zaniewskiego mieszkańca schroniska, Dom Brata Alberta, godz. 17.00

6 kwietnia – konferencja poświęcona trzydziestoleciu działalności i pomocy bezdomnym Koła Gorzowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, sala audytoryjna WiMBP, godz. 17.

7 kwietnia – wystawa: „Niewykluczeni. Odcienie szarości”, Biblioteka Akademii im. Jakuba z Paradyża ul. Fryderyka Chopina 52 (blok 9), godz. 12.00 – koncert Jacka Kleyffa, Klub pod Filarami, godz. 19.00

8 kwietnia – Gorzkie Żale, Dom Brata Alberta, godz. 17.00

9 kwietnia – Msza św., Dom Brata Alberta, godz. 13.00

Serdecznie zapraszamy Państwa na Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbędzie się 20 marca. Wykład rozpocznie się o 15.30,a w tematykę wprowadzi Dyrektor Akademickiego Centrum Badań Euroregionalnych prof. nadzw. dr hab. Beata Orłowska wraz z Dziekanem Wydziału Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego doktorem Jackiem Jaśkiewiczem.

 

 

  Szanowni Państwo,

zapraszamy na wystawę fotografii oraz promocję książki prof. Dariusza Gwiazdowicza, która odbędzie się 15 marca 2017 r. o godz. 17:00  w Galerii „Punkty  Widzenia” Biblioteki Głównej AJP im. Jakuba z Paradyża.

Organizatorem wydarzenia jest Galeria „Punkty Widzenia” i Nadleśnictwo Kłodawa.

Dariusz Gwiazdowicz jest profesorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Projekty badawcze realizował w kilkunastu uniwersytetach lub instytutach badawczych od Australii po Antarktykę i Spitsbergen. Jest autorem książek
z zakresu ochrony przyrody, estetyki lasu, kulturowych aspektów łowiectwa oraz akarologii – nauki o roztoczach.
„Podróże nieudacznika” to pierwsza książka podróżnicza autora!

Barbara Kuska

 

 


 

 

Kiedy? 18. marca 2017r., godz. 11:00 – 21:00

Gdzie? Europejskie Centrum Spotkań, ul. Leśna 1, Barlinek

Szczegółowe informacje: www.wloczykijki.com

ORGANIZATORZY: Nieformalna Grupa „Włóczykijki” i Klub Żeglarski SZTORM Barlinek

Podróżnicy są wśród nas

To odkrycie pojawiło się pewnego dnia w rozmowie Agnieszki Nikoliszyn Granatowskiej i Justyny Budzyn, a potem szybko zamieniło się w hasło Ich działań - działań skoncentrowanych na uruchomieniu jedynego w swoim rodzaju Festiwalu „WłóczyKijki”.

Dlaczego jedynego w swoim rodzaju? Otóż właśnie dlatego, że pomysł opiera się o założenie, że wszyscy podróżujemy. Niektórzy z nas podróżują, bo lubią, niektórzy, bo muszą, a niektórzy z obydwu powodów jednocześnie. Co nie mniej ciekawe, spore grono lubi się tymi podróżami dzielić w najróżniejszy sposób – bądź to opowiadając, bądź pokazując fotografie czy filmy z podróży. Są też osoby, które z chęcią nauczą swoich znajomych pleść koszyki, gotować lub robić biżuterię według podpatrzonych u autochtonów przepisów i pomysłów.

Dziewczyny przez długi czas obserwowały to zjawisko, aż w pewnym momencie (znaczącym momencie, bo same wtedy brały udział w bliźniaczym festiwalu „Włóczykij” w Gryfinie) postanowiły stworzyć w Barlinku przestrzeń, w której taka wymiana podróżniczej energii będzie możliwa, co więcej – będzie przyjemna, inspirująca, dająca energię i napęd do dalszych spotkań i wypraw.

Tak narodził się Festiwal Podróżników i Podróży „Włóczykijki”, w marcu będzie można wziąć udział w jego drugiej edycji. Tak, jak i rok temu, zaproszono ciekawych Włóczęgów. Organizatorki w składzie wzbogaconym o nowe, sprawdzone w poprzedniej edycji, członkinie – Annę Margielwicz Kopaszewską, Magdę Bakalarczyk Wilk i Grażynę Lachowicz -  starały się, by wachlarz tematów i pomysłów obejmował jak najwięcej różnorodnych dróg wędrowania, tych bliskich i tych dalekich.

I tak: będzie podróż autostopem przez Bliski Wschód ze znaną z poprzedniej edycji Elą Białosowską, biwaki w Puszczy Barlineckiej z  Harcerzami, będzie ekscytująca eskapada do „Światów mniej uczęszczanych: Sierra Leone/Kongo” dokąd zabierze Marcin Makocki, a następnie Marty Wrzask opowieść niemal poetycka o „Zapomnianym Królestwie Lo”, będzie Barlineckiej Grupy Kolarskiej dramatyczna relacja z „Drugiej Doby Binia”.  Obchodzący w tym roku swoje 50-lecie Klub Żeglarski SZTORM z Barlinka opowie o swojej Szkółce Żeglarskiej dla dzieci i młodzieży, a potem o tym, że im wciąż wiatr w żagle wieje, a jednemu z nich, Dawidowi Dziubińskiemu, to nawet  sztorm na Bałtyku, ale sobie poradził, jak to Wilk Morski. Znany z wielu programów telewizyjnych Sławomir Makaron Makaruk zgodził się uchylić uczestnikom Festiwalu rąbka tajemnicy, jak to jest włóczyć się „przez przygody do przygody”, z kolei Anna Jaklewicz przybliży fascynujący temat piątej płci w swojej prelekcji o tajemnicach Indonezji.  Potem wszystkim pozytywnie nakręconym na podróżowanie - komu w drogę temu czas albo, jak twierdzi Go(n)towiec Podróżny „Para buch, koła w ruch”, czyli najlepiej podróżować pociągiem retro po Przedgórzu Sudeckim”. Kulminacją wieczoru opowieści będzie podróż ukochanym autkiem Polaków, czyli „PoDrodze - Maluchem przez Azję” pod znakomitym przewodnictwem Arkadego Piotra Fiedlera, tak TEGO wnuka, TEGO Arkadego.

Prelekcje zostaną wzbogacone o wykład Ireneusza Kostki ze Stowarzyszenia "Lider Pojezierza” traktujący o  tym, jak otrzymać dofinansowanie ciekawych pomysłów - „Dobre praktyki”. Dla spragnionych ruchu i praktycznych ćwiczeń z podróżowania przewidziano dwie wyprawy - Rajd Nordic Walking oraz Rajd MTB w Dolinie Płoni, oba startują o g. 11.oo przy ECS. W tle, opowieściom i prelekcjom filmowym  będzie towarzyszyła magiczna obecność wystawy fotograficznej „Oblicza Birmy” - wyłowione z czasu i przestrzeni kadry Marty Wrzask i Sławomira Sajkowskiego.

Wokół zdarzeń festiwalowych przeznaczonych dla starszej młodzieży i dorosłych, Organizatorki zaproponują też barwne przygody nieco młodszym.  Warsztaty animacji poklatkowej dla młodzieży  poprowadzi Karolina Glasner, jak „Pleść głupoty” czyli warsztaty wyplatania ozdób z lin dla dzieci i młodzieży oraz „Drugie życie żagli”, czyli jak ze starego żagla zrobić sobie saszetkę - pokażą Wilki Morskie (i Jeziorne) z Klubu Żeglarskiego SZTORM,  w podróż do najsłynniejszych posągów świata zabierze dzieci szkoła „Radosna”, a ekspedycję wykopaliskową dla małych archeologów poprowadzi Anna Jaklewicz. Zapisy na warsztaty dla dzieci już trwają, zaciekawieni rodzice mogą zgłaszać swoje pociechy (szczegóły na www.wloczykijki.com).

Nieco starszych, ale wciąż ciekawych wyzwań uczestników Festiwalu, aplikowania o środki za pośrednictwem Stowarzyszenia "Lider Pojezierza" nauczy  Leopold Ochalik. Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia Organizatorki przewidziały after party w Puls Pubie, gdzie w rytmiczną wyprawę relaksacyjną na krańce świata poprowadzą DJ-eje: Selecta Agata i DJ Groszek aka Kołtun Sound System.

Przez cały czas trwania Festiwalu będzie można liczyć na fachową obsługę i pomoc wolontariuszy z Drużyny Harcerskiej "Sokół" i Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Na nasyconych wrażeniami, ale wciąż głodnych uczestników będzie czekało pyszne, gorące jedzenie w kawiarence festiwalowej prowadzonej przez sprawdzonego partnera, czyli „Pensjonat pod Łabędziem”.

Organizacja tego ekscytującego wydarzenia pochłonęła mnóstwo pracy i, jak wszystko na tym świecie, kosztowała. Całą pracę organizacyjną wzięły na siebie członkinie Nieformalnej Grupy Włóczykijki oraz członkowie i członkinie Klubu Żeglarskiego SZTORM Barlinek. Nie żałowano na ten cel pieniędzy – hojni w tym roku okazali się: GBS Bank, SP Piast, Optyline Bartłomiej Mitek, GRH Waldemar Wawrzyniak, PGK Barlinek, Bimex Jerzy Bitel, ae group Sp. z o.o. i Bricomarche Barlinek.

Festiwal nie mógłby się odbyć bez współpracy z wieloma podmiotami, które pomogły w organizacji wydarzenia – partnerzy Festiwalu to "Błękitne Okna" Turystyka Agnieszka Nikoliszyn Granatowska, Pracownia Ceramiki w Podgórzu Justyna Budzyn, Centrum Psychoterapii i Psychoedukacji "Błękitne Okna" Zuzanna Brożek, Miasto Barlinek- Europejska Stolica Nordic Walking, Barlinecki Ośrodek Kultury,  Stowarzyszenie "Lider Pojezierza", Drużyna Harcerska "Sokół", promocjone.com, „Saba Service” Przedsiębiorstwo Informatyczne, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Hotel "Alma", Pub „Puls”, Barlinecka Grupa Kolarska, Terratimber Marcin Makocki, Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Radosna".  Patronami medialnymi zostali  www.barlinek24.pl i www.ebarlinek.pl

Festiwal „WłóczyKijki” to niepowtarzalna okazja, by wziąć udział w spotkaniu podróżników i podróży, posłuchać i popatrzeć jak ludzie po świecie się włóczą i jak wracają do swojego domu, wziąć sobie pomysły, energię, odwagę, plan, a czasem całkiem realne umiejętności i kontakty. Warto zarezerwować sobie sobotę 18. marca, przygotować ogromny wór na skarby, włożyć wygodne ubranie i przyjść do ECS w Barlinku.

Po więcej szczegółów, dokładny program i pozostałe informacje o Gościach i samym Festiwalu WłóczyKijki zapraszają na www.wloczykijki.com
i Facebookowy funpage: Włóczykijki Festiwal Podróżniczy.

Zapraszamy!

 

Tekst : Agnieszka Nikoliszyn Granatowska

Publikacja : Monika Stefanek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Państwo,

Galeria „Punkty Widzenia” Biblioteki Głównej Akademii im. Jakuba z Paradyża  organizuje w dniu 17 lutego 2017 r. o godz. 18:00 wystawę fotografii Pana Lecha Rafalskiego.

 

Serdecznie zapraszamy

Barbara Kuska

 

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na pokaz filmu pt. „Hidden Sorrows” w języku angielskim, poprzedzony prelekcją dr. Piotra Krzyżanowskiego. Pokaz odbędzie się 27 stycznia o godzinie 12.00 w sali 216 WiMBP. Wstęp wolny. Wydarzenie organizowane jest w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece”.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na pokaz filmu pt. „Hidden Sorrows” w języku angielskim, poprzedzony prelekcją dr. Piotra Krzyżanowskiego. Pokaz odbędzie się 27 stycznia o godzinie 12.00 w sali 216 WiMBP. Wstęp wolny. Wydarzenie organizowane jest w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece”.

Akademickie Centrum Kultury

Lokalizacja

Kontakt

Back to top