ElizaOrzeszkowaEliza Orzeszkowa jest od dziś patronką Biblioteki Głównej Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Nadanie imienia książnicy zbiegło się ze 176. rocznicą urodzin wielkiej pisarki, dwukrotnie nominowanej do Literackiej Nagrody Nobla.

Uroczystego odsłonięcia pamiątkowego napisu z imieniem i nazwiskiem Patronki dokonała JM Rektor prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska. Asystowali Jej studenci kulturoznawstwa, ubrani w stroje stylizowane na modę z epoki, w której żyła Eliza Orzeszkowa.

Wydarzeniu towarzyszyła promocja książki pt. Aksjomaty i dylematy w życiu i twórczości Elizy Orzeszkowej,  pod redakcją prof. dr hab. Elżbiety Skorupskiej-Raczyńskiej i dr Joanny Rutkowskiej. Wydawnictwo jest pokłosiem zeszłorocznej konferencji naukowej, poświęconej twórczości E. Orzeszkowej. W bibliotece można również oglądać pamiątki związane z pisarką, m. in. unikatowe wydania jej powieści.

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy prac Anny Kodź – artystki pochodzącej z Gorzowa Wielkopolskiego. Wernisaż był związany z dziesięcioleciem Galerii „Punkty widzenia” działającej w Bibliotece Głównej AJP.

Barbara Kuska

Fotorelacja: Barbara Kuska