Wojciech Kuska, dziennikarz gorzowskiego oddziału Telewizji Polskiej oraz pracownik naszej Uczelni, nagrodzony przez lubuski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. W Zielonej Górze odebrał nagrodę „Dziennikarz Roku 2016” w kategorii „Kultura”. Jurorzy docenili zestaw audycji z cyklu Ekstraklasa kulturalna.

Ekstraklasa… jest audycją z której widzowie TVP3 Gorzów Wielkopolski czerpią wiedzę o najciekawszych i najistotniejszych wydarzeniach kulturalnych dziejących się w naszym regionie. Od innych programów kulturalnych Ekstraklasa... wyróżnia się jednak w sposób znaczący – program nie ogranicza się do prezentacji znanych i uznanych galerii, filharmonii, teatrów czy twórców. W Ekstraklasie kulturalnej na równoprawnych zasadach funkcjonują również kulturalni pasjonaci, którzy dzielą się swoim artyzmem z niewielkim kręgiem osób, a często są zupełnie nieznani, lecz pozytywną energią zarażają innych do działania na polu kultury. W swoim środowisku stanowią swoistą... ekstraklasę kulturalną.

W 2012 roku Andrzej Kwiatkowski, ówczesny dyrektor Akademii Telewizyjnej TVP, wskazując najlepsze w jego przekonaniu audycje zgłoszone na 19. Przegląd i Konkurs Oddziałów Terenowych TVP (PiK 19., Kraków) napisał, iż Ekstraklasa kulturalna to „prowadzony lekko, w dobrym tempie  magazyn kulturalny o wydarzeniach kulturalnych w Gorzowie Wielkopolskim”. Audycja zajęła wówczas 3. miejsce w kategorii Najlepszy program związany z regionem (na ponad 60 zgłoszonych audycji). Docenili ją również jurorzy konkursu „Dziennikarz Roku 2012”. Lubuski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy RP przyznał Ekstraklasie kulturalnej 3. miejsce w kategorii Publicystyka. W 2013 roku Ekstraklasa kulturalna znalazła się w zestawie audycji ocenianych przez jurorów pierwszej edycji Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego, zdobywając nominację do tej nagrody. W 2014 program uzyskał wyróżnienie w kategorii Autor najlepszego programu kulturalnego (PiK 21., Poznań), a swoje pozytywne oceny kierowali pod adresem Ekstraklasy kulturalnej analitycy-jurorzy, m.in. Grażyna Torbicka oraz Katarzyna Janowska (ówczesna dyrektor TVP Kultura).

Kolejnym autorskim pomysłem Wojciecha Kuski jest przyznawana od czterech lat  nagroda Złota piłka „Ekstraklasy kulturalnej”. Zbieżność nazwy z wyróżnieniem, jakie co roku otrzymuje najlepszy piłkarz świata jest... zamierzona, lecz, jak to w Ekstraklasie…, przewrotna oczywiście. Statuetka wręczana laureatom plebiscytu ma bowiem kształt niewielkiej piły, czyli… piłki, i jest przyznawana „za przecinanie stereotypu, ze kultura jest nudna”.

Wojciech Kuska jest dziennikarzem od 1992 roku. Swą przygodę z dziennikarstwem zaczynał od Radia „Gorzów”. Pracował również w „Głosie Wielkopolskim”, a od 1998 roku jest dziennikarzem TVP. Jest autorem filmów dokumentalnych Biskup nowych czasów (2010) - o bp. Wilhelmie Plucie, Niezależni (2012) – poświęconego podziemnej organizacji Ruch Młodzieży Niezależnej oraz Miasto w stanie (2016) – o pierwszych godzinach stanu wojennego w Gorzowie Wielkopolskim.

Na naszej uczelni Wojciech Kuska prowadzi przede wszystkim blok przedmiotów związanych z funkcjonowaniem współczesnych mediów. Zafascynowany prozą Wiesława Myśliwskiego kończy rozprawę doktorską o języku powieści pisarza.