|   EN

W semestrze letnim grupa pracowników oraz studentów AJP wzięła udział w kursie dokształcającym z języka niemieckiego pn.: „Kurs języka niemieckiego na poziome A1+ /A2 realizowany w ramach programu Erasmus+”. Kurs przeznaczony był dla osób, które miały już styczność z tym językiem i chciały przypomnieć sobie zdobyte wcześniej wiadomości oraz poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności językowe w tym zakresie.

Prowadzący kurs, dr Rafał Piechocki, w sposób bardzo interesujący i przejrzysty odkrywał przed uczestnikami kursu nie tylko kolejne podstawy języka, ale również przekazywał informacje i ciekawostki o kulturze, obyczajach, kulinariach, które mogą okazać się bardzo przydatne podczas wyjazdów służbowych do Niemiec czy podróżowaniu po krajach niemieckojęzycznych. W trakcie trwania kursu nasza grupa realizowała różne zadania poprzez uczenie się słów i zwrotów niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, np. przedstawienie się, zapytanie o drogę, robienie zakupów, składanie zamówienia w restauracji czy rezerwowanie pokoju w hotelu. Korzystając z mapy Niemiec poznawaliśmy nowe miejscowości i krainy geograficzne oraz szczegółowo omówiliśmy topografię Berlina, dzięki czemu poruszanie się po stolicy Niemiec nie powinno już stanowić dla nas większego problemu.

W ramach kursu mieliśmy również okazję oglądać krótkie filmiki oraz nagrania dialogowe czy muzyczne, pozwalające osłuchiwać się z językiem, poznawać jego melodię oraz prawidłową wymowę. Ogromnym zaskoczeniem dla nas wszystkich był śpiewający po niemiecku Marek Grechuta! Próbkę jego twórczości w tym języku można usłyszeć pod poniższym linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=zkbQde7fLOg

Otrzymaliśmy ponadto od naszego prowadzącego mnóstwo ciekawych i zachęcających do nauki adresów stron internetowych, które z pewnością przysłużą się do ugruntowania zdobytej podczas kursu wiedzy oraz pomogą poszerzyć nasze słownictwo czy zwroty. W trakcie kursu okazało się, że zarówno nasz nauczyciel, jak i grupa są bardzo twórczy i umuzykalnieni, w wyniku czego powstało nagranie naszej autorskiej piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym. J 

Kurs niemieckiego był wspaniałą okazją do utrwalenia podstaw języka, poznania nowych ludzi, a co najważniejsze, pozostawił niedosyt, dlatego większość z nas na pewno będzie kontynuowała swoją przygodę z językiem niemieckim.

mgr Agata Libelt – uczestniczka kursu

 

Back to top