W dniach 8.05.-12.05. odbyłem w ramach programu Erasmus+ szkolenie w laboratorium fonetycznym Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maksa Plancka w Lipsku.

Moim głównym celem było zapoznanie się z metodami badań fonetyczno-artykulacyjnych oraz ze służącymi do nich urządzeniami. W czasie wizyty udostępniono mi niemal bez ograniczeń aparat USG z hełmem stabilizującym i odpowiednio przygotowanym stanowiskiem, EGG (elektroglottograf, czyli nieinwazyjne urządzenie rejestrujące stopień zwarcia strun głosowych) oraz NVS (Nasalance Visualization System, czyli urządzenie z odpowiednim oprogramowaniem do niezależnego pomiaru ciśnienia z kanału ustnego i nosowego). Poza tym mogłem się zapoznać z urządzeniami do nagrywania wielościeżkowego oraz z pozostałym wyposażeniem laboratorium.

W ramach pracy z opisanym powyżej sprzętem wykonałem przede wszystkim wiele dynamicznych zapisów USG obrazujących głoski polskie i ich połączenia. Jako ciekawostkę dołączam klatkę ukazującą wymowę polskiej samogłoski e w moim wykonaniu.

Oprócz nauki obsługi urządzeń oraz poznania ich zalet i ograniczeń w kontekście prowadzonych przeze mnie badań odbyłem wiele inspirujących rozmów i dyskusji z pracownikami laboratorium.

Poza tym odwiedziłem przy okazji swoje byłe miejsce pracy, Instytut Sorabistyki Uniwersytetu Lipskiego, gdzie 11.05. wygłosiłem wykład na temat języka kaszubskiego (https://sorb.philol.uni-leipzig.de/hsb/zarjadowanja-a-aktiwity/prednosk-wo-kasubscinje/).

Prof. nadzw. dr hab. Lechosław Jocz