KWERENDA

Od 22.07.2019 do 26.07.2019r., w ramach wyjazdu pracowników w programie Erasmus+, przebywaliśmy w stolicy Niemiec, aby przeprowadzić kwerendę w dwóch bibliotekach tego miasta. Były to biblioteka Wolnego Uniwersytetu w Berlinie (niem. Freie Universität Berlin) oraz biblioteka Uniwersytetu Humboldtów (niem. Humboldt-Universität zu Berlin). Obie biblioteki uniwersyteckie należą do największych bibliotek w Niemczech.

Wolny Uniwersytet w Berlinie, założony w 1948r., znajduje się w południowo-zachodniej części miasta, w spokojnej i uroczej dzielnicy Dahlem. Zaś Uniwersytet Humboldtów, z 1809r., należący do najstarszych w Berlinie, swoją główną siedzibę ma w centralnej części miasta, w dzielnicy Mitte.

Każdego dnia pozyskiwaliśmy w bibliotekach nowe informacje i mieliśmy możliwość gromadzenia przydatnych materiałów, które z pewnością przyczynią się do wzbogacenia naszej wiedzy oraz realizowania naszych prac badawczych. Pobyt ten nakłonił nas też do refleksji nad swoim materiałem badawczym, co z pewnością przełoży się na kolejne etapy naszego rozwoju zawodowego.

dr Anna Bielewicz-Dubiec

dr Joanna Dubiec-Stach