W dniu 10 marca 2018 roku odbyły się w Szklarskiej Porębie już IV Akademickie mistrzostwa w narciarstwie alpejskim o Puchar Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Inicjatorem organizacji zawodów jest rokrocznie dr Anna Bezulska prowadząca sekcję narciarską w Akademickim Centrum Sportu i Turystyki AJP. W tym roku ciężar czynności wykonawczych spadł jednak na studentki drugiego roku studiów magisterskich specjalności menadżer turystyki kierunku zarządzanie. W ramach zadań wynikających z programu studiów wspomniane studentki nawiązały kontakt z administratorem tras narciarskim na Szrenicy oraz panem Romanem Rafą, który jest jednocześnie sędzią i trenerem narciarskim, a także prezesem sportowego klubu narciarskiego i właścicielem firmy świadczącej usługi narciarskie. Przeprowadzone rozmowy oraz  korespondencja zaowocowały niezbędnymi zezwoleniami i deklaracjami wsparcia przy realizacji imprezy. Deklarację startu zgłosiło ponad 30 chętnych, ale w dniu zawodów na starcie stanęły 24 osoby wywodzące się ze środowiska akademickiego naszej Uczelni. Wśród startujących byli bowiem studenci, absolwenci oraz pracownicy Uczelni z rodzinami. Warunki tego dnia, mimo obfitości śniegu, nie należały do tych sprzyjających, głównie z powodu opadów deszczu oraz gęstej mgły. Jednak ustawiona pod kierunkiem pana Romana Rafy na Hali Szrenickiej trasa slalomu giganta okazała się bardzo płynna i przejezdna dla wszystkich uczestników. O godzinie 10.30 rozpoczęły się oględziny trasy, a o 11.15 oficjalne otwarcie zawodów. Każdy z zawodników miał po dwa przejazdy z pomiarem czasu, z których ten lepszy był brany do klasyfikacji końcowej. Zawody punktowano osobno w kategorii kobiet, mężczyzn oraz w rywalizacji grupowej (kwalifikowano wyniki trzech najlepszych reprezentantów zespołu). Po dwóch godzinach emocjonującej zabawy główne organizatorki i prowadzące zawody studentki zakończyły pracę i „zwinęły” trasę. Oficjalne zakończenie wraz z rozdaniem pucharów, medali, pamiątkowych dyplomów i słodkiej niespodzianki miało miejsce tego samego dnia o godzinie 18.00 w domu wczasowym „Gawra” w Szklarskiej Porębie. Wszystkim zawodnikom, kibicom i zwycięzcom zawodów gratulujemy (wyniki poniżej) oraz dziękujemy za udział, a osobne podziękowania w imieniu organizatorów składamy głównemu fundatorowi pani Rektor prof. Elżbiecie Skorupskiej-Raczyńskiej oraz panu Romanowi Rafie i kierownictwu firmy Sudety Lift za wsparcie. Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej zabawy w przyszłym sezonie narciarskim!

Tekst i foto: AW.

10. Adrian Żółdowski- 36,90 s
  11. Łukasz Matecki- 44,93 s

Kategoria drużynowa:

1. Rodzina Tonak w składzie Izabela Tonak, Paulina Tonak, Maksymilian Tonak, Radosław Tonak
  2. 3 rok tir studiów licencjackich w składzie Magdalena Nowak, Tatiana Bodnar, Ivanka Bodnar, Kamil Doktór, Adrian Żółdowski
  3. 2 rok zarządzanie studia magisterskie w składzie Katarzyna Suchto, Paulina Puchiewicz, Paulina Łesak, Kamila Bączyk
  4. 2 rok tir studiów licencjackich w składzie Kamila Benedyk, Mateusz Brzeziński, Victor Orlovskyi, Łukasz Matecki