W dniach 6-10 września 2018 r. prof. nadzw. dr hab. Beata A. Orłowska, prof. nadzw. dr hab. Paweł Leszczyński oraz mgr Sławomir Szenwald przebywali w Wiedniu na szkoleniu w ramach programu Erasmus +.  Celem szkolenia było m.in. uzyskanie szczegółowych informacji na temat przebiegu edukacji dzieci pochodzących z rodzin migracyjnych. Obecnie w Austrii następuje proces reformy i zmian w szkolnictwie a temat edukacji dzieci pochodzących z rodzin migracyjnych również jest szeroko dyskutowany. Dorobek  Austrii w tym zakresie jest bardzo duży i bazując na ich doświadczeniu  można było wiele dowiedzieć się jak przebiega proces edukacji międzykulturowej. Niektóre z tych rozwiązań warto by było spróbować przenieść (czasami po modyfikacji ze względu na konteksty kulturowe) również na grunt polskiej edukacji. Tym bardziej, że w polskich szkołach coraz częściej mamy do czynienia z dziećmi pochodzącymi z różnych krajów, które pochodzą też z różnych kręgów kulturowych. Ciekawym doświadczeniem było też zapoznanie się z działalnością przedstawicieli austriackich placówek odpowiedzialnych za pracę z imigrantami jak również przedstawicieli ministerstwa.                  W ministerstwie gościła nas Pani Anna Beran z Referentin im Kabinett des Bundesministers. 

Skorzystaliśmy także z kulturalnego aspektu naszego wyjazdu. Odwiedziliśmy m.in. Jüdisches Museum Wien, które posiada bardzo bogate zbiory różnych artefaktów oraz w interaktywny sposób przedstawia historię Żydów. Jako melomani odwiedziliśmy też Operę w Wiedniu. Piękny budynek opery wiedeńskiej jak również sam występ był dla nas wspaniałym przeżyciem, tym bardziej, że jedną z głównych ról odgrywał Polak, słynny baryton Tomasz Konieczny. Dodatkowo przed spektaklem mieliśmy szczęście spotkać słynną polską blogerkę operową Nadię Attavanti, dzięki której udało nam się choć na chwilę spotkać po spektaklu z Panem Tomaszem Koniecznym.

prof. nadzw. dr hab. Beata A. Orłowska

prof. nadzw. dr hab. Paweł Leszczyński

mgr Sławomir Szenwald

Pobierz plik (Wiedeń 2018.pdf) Fotorelacja

 

 

Wykłady w Pädagogische Hochschule w Wiedniu w ramach programu Erasmus

W dniu 15 maja 2013 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się międzynarodowe seminarium nt. „Begegnungen mit Sprache und Kultur – Österreich” („Spotkania z językiem i kulturą – Austria”).

Wyjazd do Wiednia w celach szkoleniowych (STT - STAFF TRAINING)  21-28 IV 2013 r.

 

Relacja z pobytu dr Małgorzaty Czabańskiej-Rosady i dr Katarzyny Taborskiej w Pädagogische Hochschule w Wiedniu w kwietniu 2013 roku w ramach grantów Programu Erasmus

W dniach 15 – 19 kwietnia 2012 r. w ramach modułu Staff Teaching Assignments programu Ersamus przebywałam gościnnie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Wiedniu. Głównym celem pobytu było przeprowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów naszej Uczelni partnerskiej.

Lokalizacja

Kontakt

Back to top