W okresie 27 – 31 marca 2017 r.  miałem możliwość udziału w programie Erasmus+ (Staff teaching assignments), w ramach którego prowadziłem zajęcia dydaktyczne dla studentów Frederick  University na Cyprze, jednego z partnerów  naszej uczelni w programie Erasmus+.

Realizację przedsięwzięcia ułatwiła i koordynowała dr Petroula Mavrikiou, Dziekan Wydziału Business Administration Accounting & Finance, która kilka lat temu odwiedziła naszą uczelnię. Program pobytu obejmował przede wszystkim prowadzenie zajęć w ramach koncepcji CLIL (Content and Language Integrated Learning) - czyli zintegrowane kształcenie przedmiotowo – językowe. Przeprowadziłem serię zajęć pt. Developing Speaking Skills through Problem Solving Exercises ze studentami różnych specjalności, m.in. architektury i farmacji. W zajęciach brali udział również wykładowcy Frederick University, co było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń związanych z tego typu formą zajęć i różnych innych kwestii dotyczących prowadzenia procesu edukacyjnego. Oprócz prowadzenia zajęć i ich omówienia było też wiele możliwości spotkań i rozmów  z wieloma pracownikami i studentami cypryjskiej uczelni. Ciekawym rozwiązaniem, które wprowadzają też inne uczelnie są tzw. Dni Erasmusa, w trakcie których wykładowcy z różnych uczelni partnerskich realizują w tym samym okresie  swoje programy  indywidualne, co daje możliwości poszerzenia wiedzy o kontekstach edukacyjnych różnych krajów i nawiązanie nowych kontaktów zawodowych. W trakcie mojego pobyt podobny program realizowała też  dr Aitziber Nunez Zabaleta  z University of The Basque Country. W ramach wspólnych spotkań z kadrą i studentami dokonałem prezentacji Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim i zachęcałem do wizyty w naszej uczelni i poszerzenia wspólnych działań edukacyjnych w ramach program Erasmus+.

Mirosław Kwiatkowski

Zakład Języka Angielskiego AJP