17 maja 2017 był zaplanowany jako dzień kultury europejskiej.

Uczelnia partnerska z Francji – Uniwersytet Lotaryński, po raz kolejny zaznaczyła swoją obecność na naszym Festiwalu właśnie tego dnia.

Przed południem miały miejsce trzy różne wydarzenia: wystawa fotograficzna, wykład Eryka Thouron oraz tradycyjny Konkurs Wiedzy o Kulturach i Językach Europejskich, a wszystkie te wydarzenia zapowiedział i otworzył dr Przemysław Słowiński, Prorektor ds. Studenckich.

We wszystkich trzech wydarzeniach uczestniczyła młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego, która uczy się języka francuskiego i którą na nasze zaproszenie przyprowadziła romanistka z tego liceum Pani Monika Gręzicka.

Najpierw licealiści i nasi studenci z zaciekawieniem obejrzeli wystawę fotograficzną „Po drugiej stronie lustra”, którą komentowała Bożena Pomykała-Kukorowska, aktorka gorzowskiego teatru i jednocześnie nasza studentka.

Następnie wszyscy udali się na wykład kulturowy Eryka Thouron , który jak zawsze dostał gorące oklaski. Wiele razy ten pasjonat historii i sztuki przybliżał nam sylwetki wybitnych artystów francuskich. Tym razem opowiedział o wielkiej malarce impresjonizmu - Berthe Morisot.

Ostatnim wydarzeniem przedpołudniowym była siódma już edycja Konkursu Wiedzy o Kulturach i Językach Europejskich. Nasi nauczyciele akademiccy przygotowali odpowiednie zestawy pytań, a drużyny składające się ze studentów i licealistów na te pytania odpowiadali. Nasz gość z Francji Eryk Thouron miał za zadanie prowadzenie punktacji. Konkurs ma charakter zabawy i istotnie zarówno widzowie jak i uczestnicy dobrze się bawili. Ci ostatni dostali na pamiątkę dyplomy i drobne gadżety uczelniane.

Sporządziła:

Jolanta Plust