W dniach 29.04 – 3.05. 2019 roku przebywałem w ramach stypendium Erasmus+ na Akademii Edukacji w Wilnie Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. W trakcie pobytu wygłosiłem cykl wykładów pt. Przestępstwo, przestępcy i prawo karne w Polsce po II wojnie światowej (1945-1950) dla studentów kierunku filologia polska.

Wykład, choć nie związany bezpośrednio z przedmiotem studiów, spotkał się z zainteresowaniem studentów. W trakcie pobytu na wileńskim wydziale Uniwersytetu Witolda Wielkiego życzliwą opiekę zapewnił doc. dr Romuald Naruniec.

Stypendium było nie tylko okazją do spotkania z wileńskimi naukowcami i studentami ale także pozwoliło na zebranie wielu interesujących materiałów badawczych dotyczących zastępców senatorów Rzeczypospolitej w latach 1935-1939, znajdujących się w Litewskim Centralnym Archiwum Państwowym.

dr Karol Siemaszko