Wizyta studyjna w Ambasadzie RP w Berlinie i Parlamencie Niemieckim  27 X 2014 r.

W poniedziałek 27 października 2104 roku 7. studentów Wydziału Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego (Ilona Piechota, Justyna Wakowska, Robert Wojtczak, Agata Kiermasz, Karolina Motyk, Małgorzata Kotowska, Daniel Krzesiński) oraz 4. studentów Wydziału Ekonomicznego (Kamila Kaniowska, Daria Kosik, Patryk Hermaszuk, Iwona Koza), udała się pociągiem z wizytą studyjną do Berlina.

Celem podróży był udział w spotkaniu z Radcą Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Ambasadzie RP w Berlinie oraz udział w sesji plenarnej Niemieckiego Bundestagu.

Podczas wizyty w Ambasadzie RP pan Radca-Minister dr Jacek Robak przybliżył studentom rolę i funkcjonowanie Ambasady RP, przedstawił proces pozyskiwania inwestorów z Niemiec oraz zaprezentował program promocji polskich firm na terenie Niemiec. Na koniec wizyty studenci w podziękowaniu złożyli na ręce pana dra Jacka Robaka album o naszej uczelni, zaś pracownicy uczelni przekazali zaproszenie na wykład gościnny naszej uczelni z zakresu protokołu dyplomatycznego. Zaproszenie zostało przyjęte a data wykładu zostanie ustalona w najbliższym czasie.

Studenci z trybun sali posiedzeń przez godzinę przysłuchiwali się obradom plenarnym niemieckich deputowanych, a następnie wysłuchali informacji w języku niemieckim na temat zadań, trybu pracy i składu Bundestagu oraz historii samego budynku Reichstagu, w którym w latach 1894 – 1933 obradował Reichstag czyli parlament Cesarstwa i Republiki Weimarskiej. Również po wojnie budynek ten pozostał dla mieszkańców Berlina „Reichstagiem”. Imponujący budynek Reichstagu z potężnymi fasadami robi wrażenie już na pierwszy rzut oka, a wewnątrz zwiedzający spotykają się z nowoczesnym wyposażeniem, odpowiadającym najnowszym standardom. Brytyjski architekt lord Norman Foster stanął na wysokości zadania, zachowując historyczną szatę budynku Reichstagu i jednocześnie stwarzając pomieszczenia dla nowoczesnego, otwartego na świat parlamentu.

Z ciekawostek. Po wysłuchaniu opowieści przewodnika studenci znali już odpowiedź na pytanie: Co to jest tzw. barani skok? Jest to szczególna forma głosowania. Jeśli prezydium posiedzenia nie jest zgodne co do wyniku głosowania jawnego podczas obrad plenarnych (np. poprzez powstanie z miejsca lub podniesienie ręki), wówczas stosuje się metodę tzw. „baraniego skoku”. W tym celu wszyscy deputowani muszą opuścić salę plenarną i wchodząc do niej ponownie głosują. Przy drzwiach stenografowie liczą dokładnie wszystkich deputowanych i w ten sposób uzyskuje się dokładny wynik. Określenie „barani skok” odnosi się do obrazu znajdującego się nad drzwiami Reichstagu. Obraz ten przedstawiał jednookiego olbrzyma Polifa wg mitologii greckiej, liczącego swoje barany.

W parlamencie niemieckim pracują najszybsi stenografowie na świecie. Każde posiedzenie plenarne dokumentowane jest przez parlamentarnych stenografów. Są oni w stanie zanotować na papierze średnio 400 sylab na minutę – tak szybko nie mówi właściwie żaden człowiek (średnio 120-150 sylab na minutę). Już 24 godziny po zakończeniu posiedzenia wszystko, co zostało na nim powiedziane, może być dzięki stenografom przeczytane w sprawozdaniu stenograficznym – w druku lub online – wraz z dokładnymi danymi odnośnie intensywności oklasków (czas, nieprzerwanie czy pojedynczo) i wszystkimi wtrąceniami z sali zarówno od prawicy jak i od lewicy (no proszę, no proszę).

Podczas zwiedzania Berlina studenci naszej Uczelni mieli okazję „dotknąć” historii podziału miasta na Berlin Wschodni i Zachodni. Przy dworcu kolejowym Berlin Friedrichstraße zwiedzili oni wystawę historyczną przedstawiającą dawny ruch graniczny mieszkańców Berlina. Warto wspomnieć, że w latach 1961-1989 znajdujący się na terytorium ówczesnej NRD dworzec stanowił kolejowe przejście graniczne między Berlinem Wschodnim a Zachodnim. Budynek odprawy granicznej nazywany był przez obywateli Niemiec „pałacem łez” (niem. Tränenpalast). Po zjednoczeniu Niemiec dworzec został gruntownie wyremontowany i przystosowany do dawnej funkcji dworca śródmiejskiego.

W wizycie studyjnej do Berlina uczestniczył także politolog PWSZ Pan dr Piotr Klatta.

Wizytę studyjną przygotował i towarzyszył studentom Pan mgr Przemysław Nisiewicz, koordynator ds. współpracy z zagranicą.