erasmus

Podczas wizyty szkoleniowej w Stralsundzie i Wildau delegacja Akademii im. Jakuba z Paradyża zapoznała się m.in. ze strukturą uczelni i bazą lokalową, możliwościach uruchamiania nowych kierunków studiów. Rozmawiano o ofertach kursów i zajęć poza programem oferowanych przez uczelnie. Omawiano szczegóły dalszej współpracy w zakresie możliwości odbywania części studiów studentów uczelni, odbywania praktyk studenckich w ramach programu Erasmus+ oraz zakwaterowania studentów. Zaplanowano i częściowo opracowano wspólne programy warsztatów dla studentów: językowo-turystycznych i językowo-ekonomicznych, które odbędą się wiosną 2018 roku na terenie Polski. Dyskutowano o dobrych praktykach uczelni z lokalnymi przedsiębiorcami. Tematem ważnym była też możliwość organizacji wspólnych konferencji   i seminariów naukowych oraz publikacji.

W Stralsundzie w rozmowach uczestniczył prof. dr Janusz Szymczyk, pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej Hochschule Stralsund, zaś w Wildau: dr. phil. Angelika Schubert (kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej) oraz M.A. Simon Gerard Joseph Devos i MBA Martin Bradbeer.

Stralsund – nadbałtyckie powiatowe i hanzeatyckie miasto w niemieckim kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, siedziba powiatu  Vorpommern-Rϋgen (Pomorze Przednie-Rugia).

Wildau – miasto położone niedaleko Berlina w kraju związkowym Brandenburgia w powiecie Dahme-Spreewald, nad rzeką Dahme.

W wizycie szkoleniowej uczestniczyli pracownicy AJP: mgr Przemysław Nisiewicz i dr Halina Uchto.

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim oraz Akademickie Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego mają zaszczyt zaprosić na konferencję naukową pt. "Wychowanie przez sport" – O funkcjonowaniu ucznia w szkole sportowej/szkole mistrzostwa sportowego – teoria a praktyka".

 

Uroczyste otwarcie konferencji nastąpi 27 września o godz. 10.00 przy ul. Fryderyka Chopina 52, blok nr 8.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem obejmą:

Minister Edukacji Narodowej – Anna Zalewska

Minister Sportu i Turystyki – Witold Bańka

Wojewoda Lubuski – Władysław Dajczak

Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim – prof. dr hab. Elzbieta Skorupska-Raczyńska

 

Program konferencji w załączniku.

 

W dniach 04-08 września 2017 roku delegacja Akademii im. Jakuba z Paradyża przebywała w celach szkoleniowych  w węgierskiej uczelni partnerskiej Eötvös József College w Baja, mieście położonym w południowej części Węgier na wysokiej skarpie, u stóp której przepływa rzeka Kamarás-Duna (Sugovica). Jest to  boczna odnoga  Dunaju.

W trakcie pobytu odbyło się kilka spotkań o charakterze roboczym, podczas których omówiono m.in. zasady dalszej współpracy zagranicznej obu uczelni;  zaprezentowano strukturę organizacyjną oraz bazę materialną Eötvös József College. Nasza delegacje wzięła również udział w uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego, która odbyła się 04 września 2017 roku.

Z ramienia Eötvös József College w spotkaniach z naszą delegacją uczestniczyli m.in. pracownicy Działu Współpracy Międzynarodowej, kanclerz uczelni dr Horvath Richard. Miłą niespodzianką było spotkanie z panią dr Ibolyą Szinger, nową prorektor tej uczelni.

Wizytę przygotował i w spotkaniach uczestniczył pan Andor Pajrok, koordynator programu Erasmus Eötvös József College w Baja.

Akademię im. Jakuba z Paradyża reprezentowały:

-   dr Joanna Kupczyk -Wydział Humanistyczny,

-   dr Katarzyna Zioło-Gwadera - Wydział Ekonomiczny.

Już 17 września 2017 roku przybędzie do AJP 5-osobowa delegacja z uczelni węgierskiej.

W dniu dzisiejszym odbyła się Uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018 w Akademickim Liceum Mistrzostwa Sportowego. Była to pierwsza Inauguracja w historii działalności Akademickiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego. Uczniów powitała JM Rektor prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska. Po części oficjalnej uczniowie uczestniczyli w rozgrywkach sportowych. Zwycięska drużyna otrzymała vochery na dowolny film, ufundowane przez Kino Cinema.

 

Barbara Kuska

Fotorelacja: Barbara Kuska

 

Szanowni Państwo,

informujemy, że  Biblioteka Główna oraz Biblioteka Wydziału Humanistycznego w dniach 4.09.2017 r.- 8.09.2017 r. będzie nieczynna z powodu reinstalacji systemu bibliotecznego OPAC.

W pozostałe dni września biblioteka czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 15.00.

17 maja 2017 był zaplanowany jako dzień kultury europejskiej.

Uczelnia partnerska z Francji – Uniwersytet Lotaryński, po raz kolejny zaznaczyła swoją obecność na naszym Festiwalu właśnie tego dnia.

Przed południem miały miejsce trzy różne wydarzenia: wystawa fotograficzna, wykład Eryka Thouron oraz tradycyjny Konkurs Wiedzy o Kulturach i Językach Europejskich, a wszystkie te wydarzenia zapowiedział i otworzył dr Przemysław Słowiński, Prorektor ds. Studenckich.

We wszystkich trzech wydarzeniach uczestniczyła młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego, która uczy się języka francuskiego i którą na nasze zaproszenie przyprowadziła romanistka z tego liceum Pani Monika Gręzicka. 

Najpierw licealiści i nasi studenci z zaciekawieniem obejrzeli wystawę fotograficzną „Po drugiej stronie lustra”, którą komentowała Bożena Pomykała-Kukorowska, aktorka gorzowskiego teatru i jednocześnie nasza studentka.

Następnie wszyscy udali się na wykład kulturowy Eryka Thouron , który jak zawsze dostał gorące oklaski. Wiele razy ten pasjonat historii i sztuki przybliżał nam sylwetki wybitnych artystów francuskich. Tym razem opowiedział o wielkiej malarce impresjonizmu - Berthe Morisot.

Ostatnim wydarzeniem przedpołudniowym była siódma już edycja Konkursu Wiedzy o Kulturach i Językach Europejskich. Nasi nauczyciele akademiccy przygotowali odpowiednie zestawy pytań, a drużyny składające się ze studentów i licealistów na te pytania odpowiadali. Nasz gość z Francji Eryk Thouron miał za zadanie prowadzenie punktacji. Konkurs ma charakter zabawy i istotnie zarówno widzowie jak i uczestnicy dobrze się bawili. Ci ostatni dostali na pamiątkę dyplomy i drobne gadżety uczelniane.

 

Sporządziła:

Jolanta Plust

koordynator współpracy z zagranicą

Szanowni Państwo, 

Biblioteka Główna w okresie letnim będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00. W soboty BG będzie nieczynna.

Lokalizacja

Kontakt

Back to top