Dnia 4 czerwca 2019 r. studenci II roku filologii germańskiej wystawili sztukę teatralną pt. ,,Śladami Nibelungów‘‘. Pomysł ten zrodził się podczas omawiania lektury pt. „Pieśń o Nibelungach” (niem. „Das Nibelungenlied”) na zajęciach z Historii Literatury Niemieckiego Obszaru Językowego prowadzonych przez dra Rafała Piechockiego.

Główną tematyką średniowiecznego germańskiego eposu bohaterskiego jest miłość, zdrada i śmierć. Studenci przenieśli się do świata rządzonego przez wielkie intrygi, świata pełnego namiętności, krwawych wydarzeń i walki o władzę, gdzie trudno odróżnić dobro od zła.

Reżyserem naszego przedstawienia była nasza Koleżanka z grupy, Bożena Pomykała-Kukorowska, która od wielu lat pracuje jako aktorka teatralna w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Podzieliła się z nami swoją cenną wiedzą i umiejętnościami. Jako doświadczona aktorka pomogła nam wyjść z naszej sfery komfortu i uwolnić drzemiącego również w nas małego aktora.
Dodatkowym wyzwaniem dla nas było nauczenie się zachowania przed kamerą, ponieważ sztuka składała się nie tylko z żywej gry aktorskiej, ale również nagranych filmików przez profesjonalnego kamerzystę. Jego pasja do pracy zmotywowała nas jeszcze bardziej i efekty naszej współpracy sprawiły, że widzowie czuli się jakby siedzieli w kinie.

W sam dzień naszej prapremiery, ślady stóp Nibelungów doprowadziły widzów do miejsca, w którym odbyła się cała magia. Salę udekorowaliśmy w taki sposób, aby każdy, kto przekroczył jej próg, przeniósł się do średniowiecza. Studenci włożyli bardzo dużo pracy w przygotowanie sztuki i poświęcili swój wolny czas na wielogodzinne próby. Podczas prób pełnych wrażeń i emocji pojawiły się też chwile zwątpienia, ale zawsze potrafiliśmy znaleźć wspólne rozwiązanie. Nauczyliśmy się, że aktorstwo wcale nie jest takie łatwe, jakby mogło się komuś wydawać. Jest to bardzo trudny zawód wymagający pełnej koncentracji i dużej ilości czasu.

Będziemy dobrze wspominali wspólnie spędzone chwile, które pozwoliły nam bliżej poznać siebie, a co najważniejsze, doskonalić nasze umiejętności z języka niemieckiego. Nauczenie się swoich ról na pamięć oraz połączenie ich z dobrym przekazaniem emocji było dla niejednego z nas nie lada wyzwaniem, któremu – mamy nadzieję – sprostaliśmy. Dowodem na to były słowa uznania oraz gratulacje, które usłyszeliśmy już po samym spektaklu. Mamy też nadzieję, że nie była to ostatnia współpraca nad większym projektem.

Urszula Czupryniak, studentka II roku filologii germańskiej

Załączniki: