UWAGA! Przedłużony nabór na kursy do końca lutego 2018 r.

Dział Współpracy Międzynarodowej Akademii im. Jakuba z Paradyża przyjmuje zgłoszenia studentów i pracowników naszej Uczelni na 30-godzinne kursy językowe. W ofercie: język czeski, francuski, niemiecki, rosyjski, ukraiński i włoski.

Pobierz plik (wyniki konkursu.pdf) Wyniki konkursu

Pobierz plik (XIII Konkurs Ortograficzny, 2017 - fotorelacja.pdf) Fotorelacja

Do konkursu przystąpiło 21 studentów filologii polskiej oraz innych kierunków studiów z  nw. uniwersytetów Ukrainy:

1. Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza w  Czerniowcach;
  2. Narodowy Uniwersytet im. Bohdana Chmielnickiego w Czerkasach;
  3. Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Iwana Franki w Drohobyczu;
  4. Przykarpacki Narodowy Uniwersytet im. Wasyla Stefanyka w   Iwano-Frankowsku;
  5. Uniwersytet Narodowy im. Iwana Ohijenki w  Kamieńcu Podolskim;
  6. Kijowski Narodowy Uniwersytet Lingwistyczny w Kijowie;
  7. Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie;
  8. Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki we Lwowie;
  9. Wschodnioeuropejski Uniwersytet Narodowy im. Łesi Ukrainki w Łucku.

Sześcioro przedstawicieli Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim wzięło udział w prestiżowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Polen und Deutsche in Europa:  Grenzräume”  (Polacy i Niemcy w Europie: Pogranicza), zorganizowanej w Uniwersytecie Chrystiana Albrechta w Kilonii (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel) wraz z  Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczelnia w Kilonii jest jedynym uniwersytetem landu Szlezwik-Holsztyn, którego założycielem był Chrystian Albrecht (1641-1695), książę Szlezwika-Holsztynu - Gottorp.

Dzięki kontaktom kadry naukowej naszej Akademii z Academia Baltica w Szlezwiku-Holsztynie student II roku filologii germańskiej Kacper Adamski otrzymał stypendium umożliwiające mu udział w 26. kursie letnim dla studentów z Europy Środkowej i Wschodniej. Uczestnicy kursu

Drodzy studenci 2 roku – na co komu Erasmus? A właśnie może się Wam przydać!!

Badania Komisji Europejskiej nt. korzyści z programu Erasmus dowodzą, że absolwenci z doświadczeniem międzynarodowym szybciej znajdują pracę. Studenci wracają nie tylko pewniejsi siebie, bardziej tolerancyjni wobec innych kultur, ale też zdolni do szybszego rozwiązywania problemów, przystosowywania się do nowych okoliczności i z większymi umiejętnościami organizacyjnymi. Są to jednocześnie te cechy charakteru, które najbardziej ceni większość pracodawców.

Dlatego nie zastanawiajcie się dłużej! Są jeszcze wolne miejsca na wyjazdy na studia i praktykę w semestrze letnim w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2017/2018.

W środę 4 października 2017 r. studenci Wydziału Turystyki Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku (Ukraina) bronili prac magisterskich na kierunku zarządzanie, specjalność manager turystyki. Podpisane porozumienie AJP z uczelnią ukraińską pozwala studentom uzyskać tzw. „podwójny dyplom” studiów magisterskich.

Wrzesień 2017 roku był bogaty w wydarzenia międzynarodowe. Jedną z niespodzianek była wizyta gości z Węgier w AJP. Delegację węgierską reprezentowały cztery panie: Ildikó Mayer, Andrea Törökne Mezei, Andrea Matyas, Katalin Markosné Kerekes oraz pan Andor Pajrok, koordynator programu Erasmus. Delegacja Eötvös József Főiskola zapoznała się m.in.

erasmus

Podczas wizyty szkoleniowej w Stralsundzie i Wildau delegacja Akademii im. Jakuba z Paradyża zapoznała się m.in. ze strukturą uczelni i bazą lokalową, możliwościach uruchamiania nowych kierunków studiów. Rozmawiano o ofertach kursów i zajęć poza programem oferowanych przez uczelnie. Omawiano szczegóły dalszej współpracy w zakresie możliwości odbywania części studiów studentów uczelni, odbywania praktyk studenckich w ramach programu Erasmus+ oraz zakwaterowania studentów.