Zakład Języka Polskiego Wydziału Humanistycznego oraz Akademickie Centrum Ukrainoznawcze Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z Wydziałem Turystyki Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku (Ukraina) serdecznie zapraszają do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej Dziedzictwo kulturowe pogranicza, która odbędzie się w dn. 14-15 maja 2019 r. w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

Celem konferencji jest prezentacja szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego terenu pogranicza w aspekcie jego wpływu na rozwój kulturalny, naukowy, poczucie tożsamości etnicznej i narodowej, religijnej oraz na budowę wzajemnych relacji.

Konferencja adresowana jest do badaczy kultury, językoznawców, historyków, socjologów, politologów, literaturoznawców, pracowników euroregionów, pedagogów, katechetów, teologów, psychologów i wszystkich zainteresowanych ww. problematyką.

Tytuły referatów prosimy przesyłać do dnia 15 marca 2019 r. drogą elektroniczną, na adresy sekretarzy konferencji.

Opłata każdego uczestnika za udział w konferencji wyniesie około 350 zł. Szczegóły organizacyjne podamy w programie konferencji, który prześlemy w późniejszym terminie.

Sekretarze konferencji:
dr Halina Uchto (AJP), huchto@ajp.edu.pl
dr Switłana Filuk (Ukraiina), filuk.sm@gmail.com

Kierownicy naukowi:
prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska
prof. dr hab. Volodymyr Velykochyy

Pobierz plik (Dziedzictwo pogranicza 2019, komunikatakt.1.pdf) Dziedzictwo Kulturowe Pogranicza komunikat

Kwerenda archiwalna w Martin-Opitz-Bibliothek oraz badania w prywatnym archiwum Heimatkreis Meseritz

Na przełomie września i października 2018 roku przebywałam na szkoleniu w ramach programu Erasmus+, podczas którego prowadziłam m.in. kwerendę zasobów biblioteki i archiwum Martin-Opitz-Bibliothek w Herne  (Niemcy).

Dział Współpracy Międzynarodowej Akademii im. Jakuba z Paradyża przyjmuje zgłoszenia studentów i pracowników AJP na 30-godzinne kursy językowe organizowane w ramach programu Erasmus+.

W ofercie: język czeski, francuski, niemiecki, rosyjski, ukraiński i włoski.

W sobotę 24 listopada 2018 roku odbyła się XIV edycja Konkursu Ortograficznego z Języka Polskiego dla Młodzieży Akademickiej Ukrainy. Organizatorem konkursu jest Katedra Języków Słowiańskich Wydziału Filologii Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankowsku  i znajdujące się tam Centrum Polonistyczne, we współpracy z Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

W dniach 15-19 listopada 2018r. przebywałam na wyjeździe w ramach Erasmus + w partnerskiej uczelni Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg. Poza spotkaniami ze studentami uczestniczyłam w Międzynarodowej Konferencji pt.: International Conference Empowerment in Times of Forced Migration.

Zapraszamy nauczycieli akademickich i pracowników administracyjnych Akademii im. Jakuba z Paradyża do zgłaszania się na wyjazdy stypendialne w ramach programu Erasmus+. Są jeszcze wolne miejsca na rok akademicki 2018/2019. Dokumenty należy składać do 30 listopada 2018 r. w Dziale Współpracy Międzynarodowej, ul. Teatralna 25, bud. 1,

18 października 2018 roku 19-osobowa grupa studentów II roku kierunku turystyka i rekreacja AJP wraz z pracownikami naukowo-dydaktycznymi dr Jolantą Kijowską oraz dr Joanną Kupczyk przebywała w Wyższej Szkole Technicznej w Wildau – mieście położonym niedaleko Berlina w kraju związkowym Brandenburgia w powiecie Dahme-Spreewald, nad rzeką Dahme.