W ramach programu Erasmus+ studenci mogą się ubiegać o wyjazdy na praktyki do wybranej przez siebie zagranicznej instytucji w innym kraju uczestniczącym w programie, której przedmiot działalności będzie zbieżny z profilem studiów.
Taką organizacją może być:
1) każda publiczna lub prywatna organizacja z kraju programu prowadząca działalność na rynku pracy lub w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i badań naukowych i innowacji;
2) organizacja niekomercyjna non-profit, stowarzyszenie, organizacja pozarządowa;
3) instytucja prowadząca poradnictwo zawodowe, doradztwo zawodowe i usługi informacyjne;
4) instytucja szkolnictwa wyższego z kraju programu posiadająca Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego (ECHE).
Praktyki Erasmus+ nie można zrealizować w instytucjach UE i innych organach UE oraz organizacjach zarządzających programami UE.
Minimalny czas pobytu na praktyce to 2 miesiące.
Rekrutacja kandydatów rozpoczyna się wiosną. Podstawowe kryteria kwalifikacji to zgodność praktyki z kierunkiem studiów, średnia ocen i znajomość języka obcego, w którym odbędzie się praktyka.
Wyjazd na praktykę w ramach programu Erasmus+ może być realizowany przez absolwenta Uczelni jednak priorytetowo traktowani będą studenci wyjeżdżający w trakcie studiów. Wyjazd absolwenta na praktykę może się odbyć w ciągu jednego roku od ukończenia studiów, a długość pobytu na praktyce jest wliczana do łącznego czasu trwania mobilności na tym poziomie studiów, na którym student został zakwalifikowany na wyjazd. Rekrutacja odbywa się na ostatnim roku studiów a nie po uzyskaniu statusu absolwenta.
Przed wyjazdem należy uzgodnić indywidualny program praktyki w formie dokumentu „Porozumienie o programie praktyki” (Learning Agreement for Traineeships) zatwierdzanego przez studenta, instytucję przyjmującą i naszą uczelnię.
Na zrealizowanie wyjazdu student dostaje stypendium z budżetu programu Erasmus+, które jest wypłacane z góry przed wyjazdem.
Stawki miesięcznego stypendium przy wyjazdach na praktykę w roku akademickim 2022/2023 (projekt KA131 2021) do poszczególnych krajów wynoszą:
- 670 euro - Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wyspy Owcze, Szwajcaria, Wielka Brytania;
- 650 euro - Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Malta, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Włochy, Andora, Monako, San Marino, Państwo Watykańskie;
- 600 euro - Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Republika Macedonii Północnej, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry.
Jest to dofinansowanie przeznaczone na pokrycie części kosztów podróży i pobytu w innym kraju. W czasie pobytu na stypendium Erasmusa+ kontynuowana będzie wypłata stypendiów krajowych, do których student nabył prawo przed wyjazdem (np. stypendium rektora).
Studenci otrzymujący stypendium socjalne w naszej uczelni oraz studenci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności będą otrzymywali dodatkowo oprócz wyżej wymienionych stawek 250 EUR na każdy miesiąc pierwotnie zaakceptowanego pobytu na praktyce.
UWAGA STUDENCI!
Trwa rekrutacja na wyjazdy na praktyki w ramach programu Erasmus+ do instytucji zagranicznych w krajach programu w roku akademickim 2021/2022 i 2022/2023 (projekt KA131 2021).
Dokumenty przyjmowane są na bieżąco.
Zasady rekrutacji, zasady finansowania i niezbędne dokumenty w plikach do pobrania poniżej. Dokumenty należy składać u koordynatora programu Erasmus mgr Aleksandry Piotrowiak, ul. Teatralna 25, bud. 1, pokój 109, w godzinach 8:00 – 14:00 (koordynator@ajp.edu.pl, tel. 95 721 60 70).
Pliki do pobrania:
ZR zasady finansowania wyjazdów studentów w ramach projektu KA131 2021
Zasady rekrutacji studentów i kwalifikacji pracowników na wyjazdy 2021/2022 i 2022/2023
Formularz zgłoszeniowy na wyjazd na praktykę