|       |   EN

Na dziedzińcu AJP przy ul. Teatralnej, 23 września 2020 r. odbyła się promocja albumu i wystawa prac Stanisławy Plewińskiej pt. ”Twych łąk i lasów mazajki”.

Gości powitała JM Rektor prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, która jest autorką wstępu do albumu.

Prowadzący dr Wojciech Kuska, przy akompaniamencie gry na gitarze dr Joanny Rutkowskiej, przybliżył osobę Stanisławy Plewińskiej. Pani Stanisława urodziła się 4 sierpnia 1925 r. w Złotej koło Koła. Jak mówił, była twórczynią ludową, poetką, malarką i rzeźbiarką. Jedną z pierwszych powojennych mieszkanek Deszczna. Mimo tragicznych życiowych wydarzeń była zawsze pełna ciepła, wiary, optymizmu i radości, po prostu Piękny Człowiek – jak możemy przeczytać na stronie Urzędu Gminy w Deszcznie.

Pierwszy wiersz Pani Stanisława Plewińska napisała w 1950 r., Żywy wieniec, który był poświęcony matce. Debiutowała w 1971 r. na łamach tygodnika „Ziemia Gorzowska”.

W 1976 r., nakładem Gorzowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego ukazał się arkusz poetycki Polny kwiat. Kolejne tomiki poezji to: Kłosy; Mój dom wapnem malowany; Przyloty, odloty.

Pani Stanisława Plewińska wydała też opowiadania: Świat był piękny, a ludzie niezgorsi oraz Matka trzech córek. Do końca swojego życia malowała i tworzyła rzeźby inspirowane sztuką ludową. Od 1985 r. należała do Związku Literatów Polskich.

Odeszła 7 stycznia 2017 r. w wieku 91 lat.

Twórczość Pani Stanisławy Plewińskiej charakteryzuje szacunek dla ludzi wsi oraz tradycji ludowej i religii, zachwyt przyrodą, afirmacja prostego życia pełnego pracy, szczerości i szacunku.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Deszczno Paweł Tymszan, który podkreślił, że Pani Stanisława była bardzo dobrym i empatycznym człowiekiem. Dla niego i jego bliskich bardzo ważnym. Kończąc swoją wypowiedź podziękował za współpracę przy tworzeniu albumu i jego wydaniu.

Obecny był także Pan Jacek Lauda, który zajął się opracowaniem plastycznym i projektem okładki albumu.

Córka Pani Stanisławy – Pani Agnieszka Lis – w imieniu rodziny, która także była obecna na promocji, wyraziła wdzięczność i radość z możliwości upamiętnienia twórczości Mamy. Podziękowała Pani Rektor i Panu Wójtowi za wydanie albumu, który oddaje klimat twórczości Artystki. Pani Agnieszka podziękowała także Pani Sandrze Fit – autorce fotografii prac.

Wydarzeniu towarzyszył występ zespołu śpiewaczego „Baczyńskie Szarlotki”. Pomysł założenia zespołu narodził się podczas przygotowywania wieńca dożynkowego. Wtedy to właśnie członkinie „Szarlotki” pokazały ukryte talenty do śpiewu. Założyły zespół wokalny o nazwie „Baczyńskie Szarlotki” pod kierownictwem Pani Julii Ozimek. Nieustannie uczestniczą w profesjonalnych lekcjach nauki śpiewu. W ich repertuarze usłyszeć można pieśni religijne, biesiadne, ludowe i patriotyczne.

Zebrani goście mogli podziwiać obrazy Autorki oraz zabrać ze sobą album z dzisiejszej promocji.

 

*Album wydało wydawnictwo Naukowe Akademii im. Jakuba z Paradyża.
Album powstał dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy Deszczno.

 

Back to top