W czwartek, 26 czerwca 2025 roku, studenci turystyki i rekreacji II stopnia – Zuzanna Kozłowska i Michał Chiloński, wzięli udział w zajęciach terenowych prowadzonych przez profesora Arkadiusza Wołoszyna, w ramach przedmiotu zagospodarowanie turystyczne.
Celem przeprowadzonych zajęć była realizacja i weryfikacja trasy szlaku turystycznego pod nazwą „Dziedzictwo polskie obiektów sakralnych gminy Kłodawa”. Zadaniem studentów było stworzenie koncepcji trasy szlaku turystycznego z uwzględnieniem najważniejszych w gminie obiektów sakralnych, a następnie weryfikacja wybranej trasy na zajęciach terenowych.
Przygotowana trasa obejmowała 9 obiektów: Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojcieszycach, Kościół parafialny pw. Św. Stanisława Kostki w Różankach, Kościół pw. Św. Huberta w Zdroisku, Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Santocznie, Kościół filialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybakowie, Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łośnie, Kościół p.w. Matki Bożej Różańcowej w Kłodawie, Kościół Rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia NMP w Santocku oraz Kościół Rzymskokatolicki pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chwalęcicach. Okazuje się, że budowle, oprócz posiadania ciekawej architektury oraz przepięknej lokalizacji, skrywają niezwykłe historie związane z powojennymi dziejami ich polskich opiekunów duchownych i świeckich.
Dzięki przeprowadzonym zajęciom i przygotowanej koncepcji szlak może stanowić wyjątkową okazję do ukazania bogactwa polskiego dziedzictwa budowli sakralnych gminy Kłodawa, które dotąd pozostawało w dużej mierze niedocenione i rozproszone.
Przygotowali: Zuzanna Kozłowska, Michał Chiloński